Ana Sayfa Evlilik Uzun Ömürlü Evliliklerin Sırları

Uzun Ömürlü Evliliklerin Sırları

Çiftlerin kendilerini birbirlerine ne kadar yakın gördükleri, birbirlerini ne derece tamamladıkları ve birbirlerine ne derece bağlı oldukları bir evliliğin uzun ömürlü olmasındaki en önemli unsurlardır. Güçlü bir iletişim, sorunları yapıcı bir biçimde çözümleme becerileri, ortak payda da buluşma, iki taraf için de tatmin edici bir duygusal yakınlık ve çekiciliğin bulunması, iyi bir evliliğin temel taşlarıdır. Bu uyumu yakaladıkları sürece önlerine sorular, engeller çıksa da bunların üzerinden kolaylıkla gelebilirler. Şimdi gelin hep birlikte bu unsurları inceleyelim.

 

Başarısızlıkla sonuçlanan evliliklere baktığımız zaman erken yaşlarda yapılan evlilikler büyük bir risk taşımaktadır. Özellikle 20’li yaşlarda fiziksel beğeni, aşk arama ve âşık olma çabalarıyla bir heves uğruna evlilik kararı alınabiliyor ve ne yazık ki bu evlilikler kısa sürede bitiyor. Beğeni ve çekicilik gibi özellikler tek başlarına uzun bir evlilik için yeterli değildir. Bunlar evlilik için aranan ana özelliğin yanındaki yan özellik olmalıdır. Daha ileriki yaşlarda yapılan evliliklerde ise her iki taraf kendilerinin ve bir ilişkiden beklentilerinin daha net farkında oldukları için alınan kararlar bir o kadar sağlıklı oluyor. Sağlıklı alınan kararlar beraberinde uzun ömür bir evliliği getiriyor.

 

Evlilik kararı almada acele etmemek de yine sağlıklı uzun bir evlilik için önemli bir konudur. Tanıştıktan çok kısa bir süre sonra evlenme kararı alan çiftler birbirlerini yeterince tanıyamadıkları için ileriki zamanlarda birtakım sorunları beraberlerinde getiriyorlar. Bu tarz evlilikler ne yazık ki birtakım zaaflara yenik düşerek yapıldığı için o an sorun olabilecek detayları göremiyorlar. Bu detaylar ileriki zamanlarda karşılarına çıktığında sorunlarla nasıl başa çıkacaklarını bilmedikleri için evliliklerini sorgulamaya başlıyorlar. Birbirlerinin farklı yönlerini evlilik içinde yeni gören çiftler çatışmalı duygular içinde yitip giderler. Bunun sonucunda birtakım zaaflarına yenik düşen çiftler görmezden geldikleri detaylar bir anda büyüyünce parçalanıp oradan oraya sürüklenirler. Çözümü en kolay yolda aramaya başlarlar: yollarını ayırmak..

İnsanlar arasında zıt kutupların birbirlerini çektiğine dair çok yanlış bir inanış var. Evet birbirlerini yeni tanıyan insanlar farklı buldukları karşı cinse karşı özel bir ilgi ve merak duyabilirler ancak birbirlerine daha çok benzeyen kişilerle kurulan ilişkilerin daha uzun sürdüğü bilinen bir gerçektir. Ortak ilgi alanlarına, kültüre, değerlere, inanca, tutumlara, kişilik özelliklerine sahip olan, benzerlik gösteren çiftlerin daha mutlu ve uzun süren beraberlikleri vardır.

 

Aslında iyi bir evliliğin ‘olmazsa olmazı’ kesinlikle iyi ve kaliteli bir iletişimdir. Başarısızlıkla sonuçlanan evliliklerin büyük bir çoğunluğu iletişim problemlerinden kaynaklanmaktadır. Ben evliliklerde birbirleriyle sohbet edemeyen çiftler gördüm. Üzülerek söylemeliyim ki bu evlilikler bir seneyi bulmadan sonlanmakta. Sürekli haklıyı haksızı aramak üzerine yapılan tartışmalar ilişkiye çok ciddi manada zedeler. Yargılayıcı, eleştirel, duyguları hiçe sayan konuşma biçimi, olumsuz sıfatlarla yapılan hitaplar şüphesiz ki çiftleri birbirlerinden git gide uzaklaştıracaktır. Bunun yerine birbirini anlamaya çalışan, yıkıcı değil yapıcı olan ve her koşulda birbirine destek olan bir iletişim modeli izlenirse ciddi manada uzun ömürlü sağlıklı bir evlilik sürdürülebilir. Hiçbir ilişki tamamen sorunsuz ya da dört dörtlük değildir. Tabi ki sorunlar ve problemler olacaktır olmazsa zaten sorun var demektir. Asıl mesele bu sorunların üzerinden doğru bir şekilde gelebilmektir. Ben her türlü problemin konuşularak çözülebildiğinden yanayım yeter ki çiftler birbirlerine yapıcı bir şekilde adım atsınlar.

 

Çiftler için önem teşkil eden konular açık bir şekilde konuşulup ele alınmalı. Çiftlerin düştüğü en büyük yanılgı “Ben söylemeden eşim beni anlasın” düşüncesidir. Söz konusu 20 yıllık bir beraberlik dahi olsa, partnerlerin birbirlerinin düşüncelerini, ihtiyaçlarını, isteklerini otomatik olarak bilmesi beklenmemelidir. Yetersiz bir iletişim yanlış anlaşılmaya çok müsait olduğu için gereksiz çatışmalara, kavgalara neden olur. Bu şekilde yaşanan iletişim sorunları zaman içinde çiftlerin birbirlerinden duygusal açıdan uzaklaşmalarıyla sonuçlanır.

 

Aşkın dünyadaki en özel ve en güzel duygu olduğuna inanıyorum. Eğer karşınıza gerçekten aşkınıza layık biri çıkarsa elinden sımsıkı tutup bırakmamanızı öneririm. Biliyoruz ki karşımıza ne yazık ki her zaman doğru inanlar çıkmıyor. Çıktığı zaman da kıymet bilmeli, kaybetmemek için sonuna kadar savaşmalı. Evliliklerde her zaman yapıcı olunmalı ve orta yol bulunmalı. Çiftler birbirlerinin eksiklerini birlikte tamamlamalı. İlk yapılan hatada sırt çevirmemeli el uzatıp doğruyu bulmasına yardım etmeli. Varlığa da yokluğa da birlikte göğüs germeli. Çiftlerden biri düştüğünde kaldırıp belki de yaralarını sarmalı. Bilinmelidir ki ancak bu uyum sağlandığında mutlu ve uzun ömürlü bir evlilik sürdürülebilir.

 

Evliliklerde aşk gibi tertemiz bir duyduğu öldürmek yerine hep yeniden başlamayı başarmak en kutsal görevimiz olmalıdır.. Bir sonraki yazıda görüşünceye kadar hoşça kalın..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

COVİD-19’un Düğün Sektörüne Etkisi

Coronavirüs salgını ülkemizde ortaya çıkalı yaklaşık 3 ay oldu. İlk vakanın açıklanmasının hemen ardından başta okullar olmak üzere insanların toplu halde birlikte bulunacakları her...

Yeni Evli Çift Aktiviteleri

Tanışma, sevme, sevgililik, ailelerin tanışması, isteme, söz, nişan, kına, düğün ve bitti! Masallar genelde mutlu sona ulaşılınca biter lakin bu işin sonrası da vardır....

Düğün Takılarının Değerlendirilmesi

Altın, dolar, euro, Türk lirası... Düğünlerimizde herkes kendi bütçesine ve yakınlığına göre çiftlere bir şeyler takar. Bu takılar ile çiftler bazen borç öder bazen...

Evlilikte Bütçe

Çok klişe bir girizgah olacak ama gerçek şu ki; evlilik iki kişinin hayatlarını birleştirmesidir. Hayat maddi manevi pek çok alandan müteşekkil. Para konuları da...

Düğün Kavgaları

Düğün denilince akla bazı anahtar kelimeler gelir. Bunlar; çalgı, çengi, süslenme, oynama, masraf, dedikodu, akraba, gelin, damat, pasta, limonata ve benzeri şeylerdir. Ancak özellikle...