Ana Sayfa Tanışma Günümüzde Kız İsteme

Günümüzde Kız İsteme

Evliliğe giden yolda işin resmiyete dökülmesinin ilk adımıdır kız isteme merasimleri. Hal böyle olunca pek çok gencin kafasında kız isteme nasıl olmalı, kız istemeye giderken nelere dikkat edilmeli, kız isteme sırasında neler yaşanır gibi sorular mevcut oluyor. Özellikle gençlerimiz son dönemde evlilik ve evlilik süreçleri konusunda her şeyin özel olmasını ve belli bir düzen içerisinde yaşanmasını istiyorlar. Bu isteğin asıl amacı maalesef sosyal medyanın hayatımızın her alanına sirayet etmiş olması.

Eskiden süreç kısaca şöyle işliyordu. Kız ailesine konuyu açıyor, kız tarafı gelsinler bakalım diye erkek tarafına haber gönderiyordu. Ardından erkek tarafı çekirdek ailesinin yanına birkaç akrabasını daha alıp çiçek ve çikolata ile beraber kızı istemeye gidiyordu. Çok istisnai durumlar hariç kahveler içilir ve  Allah’ın emri peygamberin kavli ile kız istenir kız tarafı ya duruma göre naza çeker yada gençler anlaşmış diyerek yolu açarlardır. Ancak günümüzde kız isteme merasimleri böyle yapılmıyor.

Kız İsteme Hazırlığı

Önce kız ve erkek aralarında anlaşıyor ardından aileler formalite icabı haberdar ediliyor. Akabinde bütün sosyal medya hesaplarından bu olayın duyurusu yapılıyor. Kız tarafı duruma göre söz veya nişan tepsisi ayarlıyor. Kız isteme merasimi için çerezler ve atıştırmalıklara karar veriliyor. O gece için mutlaka elbiseler alınıyor. Bütün bunların yanında tabi sosyal medyaya koymak için esprili yazılar, ikonlar, emojili şeyler (artık adı her neyse) hazır ediliyor. Erkek tarafında ise müstakbel gelinin #kızisteme etiketiyle paylaşabileceği büyük bir gül demeti yaptırma telaşı başlıyor. Tabi herkesin bütçesi farklı kimi damatlar 10 gül kimi damatlar 1000 gül getiriyor. Burada asıl ölçü evlenecek kızın arkadaş çevresi ve kuzenlerinin gerisinde kalmamak. Çünkü evlenmek kadar evlendiğin sırada rekabet ettiğin çevrendeki diğer kadınları çatlatmakta oldukça önemli. Örneğin siz 100 gülden oluşan muhteşem güzel ve oldukça pahalı bir çiçek yaptırıp kız istemeye geldiniz. Ne kadar mutlu olacak müstakbel eşiniz değil mi ?

DEĞİL !

Eğer rakip olarak gördüğü, kuzeni, arkadaşı, sosyal medyadan takip ettiği biri, komşu kızı vb vb örnekler çoğaltılabilir işte o rakip olarak gördüğü kişiye 110 gülden oluşan bir çiçek sandığı ( buket, sepet falan ufak kalır) geldiyse ve sevdiceğiniz buna sosyal medyadan şahit olduysa geçmiş olsun. Maalesef günümüz ilişkileri ben senden daha… kelimesi üzerinden yürüyor. Neyse konuyu dağıtmadan devam edelim. Kalitelisinden çiçek ve çikolata yaptırıp kızı aldık şovu yapacağınız eş, dost ve tanıdığı minibüslere doldurduysanız gelin evine gidiş vakti geldi.

Nasıl Kız İstenilir ?

Eskiden kız istenirken klasik bir giriş cümlesi ve akabinde gelen oğlumuz Ahmet’e kızınız Ayşe’yi istiyoruz cümlesi kurulurdu. Karşı tarafta kısmetse olur yahut Allah hayırlı etsin gibi bir çıkışla noktayı koyardı. Artık kız istemek-almak-vermek gibi kavramlar çağ dışı kaldığı için gençler anlaşmış bize bir şey demek düşmez diye konu kapatılıyor. Ancak siz yinede kızı istediğiniz ailenin hangi görüşe sahip olduğunu iyice bir öğrenin.

Özel Gün Çekimleri

Kız isteme olayının videoya çekilmesi olayıdır. Gerçi günümüzde sünnet çekimi, doğum çekimi, düğün çekimi gibi aklınıza gelebilecek her olayın fotoğraf ve hatta video çekimi hizmeti veriliyor. Kız isteme olayı da son 3-4 yıldır moda oldu. Eğer kız isteme merasiminizi çektirmek için bir fotoğrafçıyla anlaştıysanız zaten gergin olan gününüzü iki katı gerginlik ve sahte gülümsemeler ile geçirebilirsiniz. Şurayı tekrar alalım, siz şimdi şuradan gelin aman burayı kaçırdık bir daha gibi komutlar eminim neşenize neşe katacaktır. Ayrıca sadece söz değil bütün özel gün çekimleri oldukça pahalıdır. Eğer bir fotoğrafa videoya o kadar para mı verilir kardeşim diye düşünen bir insansanız baştan hiç girmeyin. Şahsi fikrim özel gün hikaye çekimlerinin doğallığı bozduğu yönünde. Evet fotoğraf ve videoya yıllar sonra bakmak insanı mutlu ediyor ancak eskiden bir kare fotoğrafa bir ömür sığdırılırdı. Şimdi ise fotoğraf çekmekten hikaye atmaktan anı yaşamaya vakit bulamıyoruz. Eğer benim kız öyle şeyler istemez diyorsanız yine bütün telefonların basın açıklaması yapan hükümet sözcüsü gibi size doğrultulup instagrama hikaye atılacağını aklınızdan çıkarmayın.

Kız İsteme Faslı

Büyükler içeride oturup sohbet ederken gelin kızımız içeride yaptığı kahvenin hikayesini sosyal medya hesaplarında paylaşır. Mümkünse kahveye tuz koymayı ilk kendisi bulmuş gibi güler eğlenir ve bunu da paylaşır. Çok afilli bir tepsi de en az tepsi kadar gösterişli fincanlarda gelen bol köpüksüz çok esprili kahvenizi tek hamlede içmeniz beklenir. Tabi bu sırada sizlerin fotoğraf ve videoları bol gülücüklü şekilde sosyal medya hesaplarına servis ediliyordur.

Büyüklerden birisi söze girer, kısaca derdini anlatır. Kız tarafı kısmetse der ve alkış kopar. Ardından yüzükler gelir milyon tane fotoğraf çekimi eşliğinde gelin ve damat birbirine pasta yedirirler. Biraz daha kız evinde takılıp ardından ayrılırlar. Erkek tarafı yolda kız tarafı evinde birbirlerini çekiştirirken çekilen fotoğrafları bol dua ve temennili paylaşımlarla taçlandırırlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Düğün Öncesi Cilt Bakımı

Güzel gelin adayım yazıma hoş geldiiiin. Buralara uğradığına göre düğünün yaklaşıyor olmalı. Eminim şu sıralar uğraştığın çok fazla iş var. E tabi gelinlik ya...

Uzun Ömürlü Evliliklerin Sırları

Çiftlerin kendilerini birbirlerine ne kadar yakın gördükleri, birbirlerini ne derece tamamladıkları ve birbirlerine ne derece bağlı oldukları bir evliliğin uzun ömürlü olmasındaki en önemli...

Az Şekerli Bol Tuzlu

Damat adaylarının korkulu rüyası, gelinlerin vazgeçilmez eğlencesi, kız tarafının ölçme ve değerlendirme sınavı, damat beyin suratını ekşitirken geri kalan herkesin yüzünde kocaman bir kahkaha...

Düğün Mekanında Oturma Düzeni

Evliliğe giden yolun en önemli kilometre taşlarından birisi olan düğün irili ufaklı pek çok detaya sahiptir. Ağız tadıyla bir düğün yapıp herkesi memnun etmek...

Düğün Günü Planlaması

Düğün Türk milleti olarak en çok yaptığımız birkaç organizasyondan birisi. Bu işi çok ciddiye alıyoruz. Hayatımda bir defa! şeklinde kutsallaştırıyoruz. Bununla kalmayıp onbinlerce bazen...