Ana Sayfa Düğün COVİD-19'un Düğün Sektörüne Etkisi

COVİD-19’un Düğün Sektörüne Etkisi

Coronavirüs salgını ülkemizde ortaya çıkalı yaklaşık 3 ay oldu. İlk vakanın açıklanmasının hemen ardından başta okullar olmak üzere insanların toplu halde birlikte bulunacakları her yer kapatıldı. Mart ayı bittiğinde pek çok işletme kapısına kilit vurmuştu. Çalışma şekli müsait olanlar ajans ve çeşitli kurumsal şirketler ise uzaktan çalışma modeline geçtiler. Düğün sektörü de bu yasaklamalardan nasibini aldı. Düğün, nişan, söz gibi aktivetelerin her alanından ekmek yiyen binlerce emekçi ve iş sahibi çok zor bir durumla karşı karşıya kaldı.

Mayıs ayının başlarında açıklanan ve ilk adımı 11 mayıs günü atılan normalleşme adımlarıyla alışveriş merkezleri ve kuaförler açılmaya başlandı. İlerleyen haftalarda çeşitli işletmelerde “normalleşme adımlarına” uymak şartıyla bir bir açıldılar. 1 Haziran 2020 tarihi itibariyle ise önlemleri almak maske-mesafe gibi şartlar uymak koşuluyla tüm ülke normal bir yaşama geçmiş bulundu. Artık kafelere gidebilir dışarıda yemek yiyebiliriz.

Ancak bütün bunların yanında hala açılmayan ve net olarak tarih verilmeyen bir sektör var ki o da düğün sektörüdür. Bu sektörde sayıları milyonu bulan insan ekmek yemektedir. Haliyle düğün için pasta yapan esnaftan, düğün fotoğrafçılığıyla geçinen esnafa kadar herkes mağdur durumdadır. Herkesin aklındaki soru düğün salonları ne zaman açılacak?
Ne zaman düğünler yapılmaya başlanacak?

Düğün Sezonu Geçiyor

Kış ayları düğün sektörü için ölü sezon olarak değerlendirilebilir. Ancak ilkbahar ve özellikle yaz ayı bu sektörde yoğunluğun yaşandığı bir dönemdir. Mart ayının ilk günlerinde ortaya çıkan ve tam da sektörün canlanacağı günlerde vuran bu hastalık binlerce işletmenin adeta iflasın eşiğine sürüklenmesine sebep oldu.

Yaklaşık 2,5 aydır kapalı olan düğün salonları yaz ayı gelmesine ve sezon yavaş yavaş geçmesine rağmen hala açılmadı. Düğün salonları hala açılmadığı gibi net olarak ne zaman açılacağı da hala belli değil. Bu durum işletmelerin geleceğe yönelik planlama yapmasını da engelliyor.

Eğer bu şekilde yasaklar devam eder ve yaz sonuna kadar düğün salonları açılmazsa sektör sezonu kaçırmış olacak. İster istemez aklınıza şu an yapılamayan düğünler yazdan sonra yapılamaz mı sorusu geliyor olabilir. Ancak üzülerek söylemek isterim ki mali yapısı sağlam olan güçlü işletmeler hariç pek çok esnaf sonbaharı göremeyecek.

Düğün sektörü denildiğinde akla sadece düğün salonları gelmemeli. Bunların yanında fotoğrafçı, gelinlikçi, kınacı, çerezci, pastacı, hizmet elemanları ve daha saymakla bitmeyecek yüzlerce eleman girmektedir. Organizasyon yapan firmalar da yine bu sektörün en büyük oyuncuların başında gelir.

Düğün Sektörü İçin Yol Haritası Çizilmeli

Yasakların kalkması kadar önemli olan şeylerden birisi de net bir yol haritasıdır. İşletmeler net tarihler ile kendilerine yol çizer ve bütçe başta olmak üzere pek çok şeyi bu haritaya göre hazırlar. Örneğin özel okulların iflas etmemesi için alınan bir önlem olan telafi eğitimi kararı için 15 ağustosa tarih verildi. Bu sayede özel okullar sözleşme imzalayacakları öğretmen sayılarını, sınıf mevcutlarını, kabul edecekleri öğrencileri ve aklınıza gelebilecek yeni dönemle alakalı tüm hazırlıklarını şimdiden yapmaya başladı.

Peki bir düğün salonu sahibi şu an ne yapabiliyor?

Bir organizasyon şirketi ne yapabiliyor?

Elinizde yaz ayı için 80 adet düğün rezervasyonu olduğunu düşünün. Bunlar ertelenecek mi, bir kısmı yapılacak mı, yapılacaksa ne kadar önceden haber verilecek, şirketler ve evlenecek çiftlerin hazırlanması bir anda olabilecek mi? İnanın sormakla bitmeyecek kadar çok soru var. Ancak herhangi bir cevap yok.

duguncom

Dün sektörün online tarafının en büyüklerinden olan dugun.com bu konu hakkında Twitter’da bir gündem çalışması yaptı. Ancak basit ve pek az kişinin destek verdiği gündem çalışmalarıyla düğün sektörünün sorunlarını duyurmak pek mümkün değil.

Halk Desteği Zayıf

Berberinden tutun da alışveriş merkezlerine kadar açılan tüm işletmelerde halk desteği ve isteğinin olması önemli bir olaydı. Düğün sektörü ise salt eğlence olarak görüldüğü için pek çok kesim tarafından normalleşmesi desteklenmiyor. Ancak normalleşme olmayacaksa bu kadar işletme nasıl ayakta kalacak?

Kira nasıl ödenecek?

Vergiler nasıl ödenecek?

Sigortalar nasıl ödenecek?

Çalışan maaşları nasıl ödenecek?

Yaşamsal giderler nasıl karşılanacak?

Devletin ve meslek birliklerinin bu konularda acilen çözüm üretmesi gerekiyor. Her geçilen gün sektör için milyonlarca lira zarar yazıyor. Sağlık önemli ancak parasızlık, açlık gibi olaylar virüsten çok daha tehlikeli olabilir.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

COVİD-19’un Düğün Sektörüne Etkisi

Coronavirüs salgını ülkemizde ortaya çıkalı yaklaşık 3 ay oldu. İlk vakanın açıklanmasının hemen ardından başta okullar olmak üzere insanların toplu halde birlikte bulunacakları her...

Yeni Evli Çift Aktiviteleri

Tanışma, sevme, sevgililik, ailelerin tanışması, isteme, söz, nişan, kına, düğün ve bitti! Masallar genelde mutlu sona ulaşılınca biter lakin bu işin sonrası da vardır....

Düğün Takılarının Değerlendirilmesi

Altın, dolar, euro, Türk lirası... Düğünlerimizde herkes kendi bütçesine ve yakınlığına göre çiftlere bir şeyler takar. Bu takılar ile çiftler bazen borç öder bazen...

Evlilikte Bütçe

Çok klişe bir girizgah olacak ama gerçek şu ki; evlilik iki kişinin hayatlarını birleştirmesidir. Hayat maddi manevi pek çok alandan müteşekkil. Para konuları da...

Düğün Kavgaları

Düğün denilince akla bazı anahtar kelimeler gelir. Bunlar; çalgı, çengi, süslenme, oynama, masraf, dedikodu, akraba, gelin, damat, pasta, limonata ve benzeri şeylerdir. Ancak özellikle...