Ana Sayfa Evlilik Çocuğum Yemek Yemiyor

Çocuğum Yemek Yemiyor

Çocuğum yemek yemiyor eyvah küçük kalacak eyvah çocuğum yetersiz besleniyor gibi cümleler yeni anne olmuş kişilerin kabusudur. İştahsızlık pek çok annenin ortak sorunu. Türk olmanın getirdiği çocuğun ağzına yemek tıkama huyu da eklenince yemek yemeyen çocuklara sahip anneler dertten kederden yerinde duramıyor.

Peki çocuklar neden yemek yemez ?

Aslında bu sorunun tek ve basit bir cevabı yok. Her çocuğun yemek yememesinde farklı sebepler olabilir. Bebekler doğumla beraber eğer bir sorun yoksa yeme yani emme refleksiyle doğarlar. Çocuk eğer sağlıklı ve bir problemi yoksa acıktığı sürece emmek ister. Lakin doğumdan itibaren anne olarak bu dengeyi bozarsanız sıkıntı baş gösterebilir.

1- Acıkmamış olabilir

Belki biraz komik bir cevap gibi dursa bile akla gelen ilk izmir escort
ve en mantıklı seçenek budur. Çocuğunuz eğer yemek yemiyorsa bunun ana sebebi çocuğun acıkmamış olmasıdır. Zorlamak ısrarla yedirmeye çalışmak çocuğun üzerinde baskı kurmak olumlu sonuç vermez. Aksine çocuğun inat etmesine yahut o an yemeği yiyip daha sonra size karşı tavır almasına sebep olur. Hatta hayatı boyunca o yemeğe ön yargı ile yaklaşmasına bile sebep olabilirsiniz.

2- Sevmediği Yemek Olabilir

Çocuk acıkmış olsa bile eğer sevmediği bir yemek ile karşılaşmışsa yememe refleksi gösterebilir. Çocukluktan itibaren zorlayarak yemek yedirmeye çalışmak ters tepecek ve evladınız ileri ki yaşlarında da o yemeği sevmeyecektir. üzerine gitmeyin. Anlayışlı yaklaşın ancak sürekli olarak ona sevdiği ve zararlı olan yiyecekleri de yedirmeyin.

3- Duygusal problemi olan çocuklar yemez

Nasıl ki yetişkin insanlar bazı problemler karşısında yemeden içmeden kesilir aynı şekilde bazı çocuklarda bu tepkiyi verebilir. Çocuk henüz kendini net olarak ifade edebilecek yaşta olmadığı için sizlere bu sorunu anlamada büyük iş düşüyor. Doğru olan çocuğun yeme içmeden kesilmesine sebep olan duygusal sıkıntıyı ortadan kaldırmaktır. Ağzına zorla yemek vermek çocuk beslenmesi için doğru bir davranış değildir.

4- İstediği şeyi yaptırmak için uğraşabilir

Bazı çocuklar anne babalarından talep ettikleri şeyler yerine getirilmeyince akıllarınca yemek yememe yöntemine başvurabilirler. Bu çok olağan bir durum. Bir nevi iş yerinde greve gitmek gibi bir olaydır. Fazla büyütmeden konuyu çözmenizde fayda var. Ancak sürekli olarak onun bunu koz olarak kullanmasına da izin vermeyin. Acıkan çocuk göir.nülsüz de olsa yiyecektir. Burada size düşen grev kırıcılığı en soft şekilde yürütmektir.

Çocuğun doğru ve yeterli beslenmesi fiziksel ve zihinsel gelişimi açısından oldukça önemlidir. Yukarıda yazılan sebepler yemek yememesine dair sıkça görülen sorunlardan bir kaçıdır. Eğer çocuğunuzun yemek yememesi çok ileri seviyedeyse mutlaka bir doktora başvurup uzman yardımı almalısınız.

Ancak şu eleştiriyi yapmadan geçmek doğru olmaz. Türk anneleri çocuklarını yemek konusunda fazla sıkıştırıyorlar. Yapısı gereği çocuklar bu duruma reaksiyon gösteriyor. Bebekler kusuyor biraz daha büyük çocuklar ise yemek yememek için kaçıyor, ağlıyor yahut kavga dövüş yemek yiyerek hayatı size de zehir ediyor. Bu durumun önüne geçmek için çocuğunuz eğer sağlığını tehlikeye sokacak seviyede yemek yememezlik yapmaz sadece basit iştahsızlık belirtileri gösterirse onu azıcık rahat bırakmakta fayda var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Düğün Öncesi Cilt Bakımı

Güzel gelin adayım yazıma hoş geldiiiin. Buralara uğradığına göre düğünün yaklaşıyor olmalı. Eminim şu sıralar uğraştığın çok fazla iş var. E tabi gelinlik ya...

Uzun Ömürlü Evliliklerin Sırları

Çiftlerin kendilerini birbirlerine ne kadar yakın gördükleri, birbirlerini ne derece tamamladıkları ve birbirlerine ne derece bağlı oldukları bir evliliğin uzun ömürlü olmasındaki en önemli...

Az Şekerli Bol Tuzlu

Damat adaylarının korkulu rüyası, gelinlerin vazgeçilmez eğlencesi, kız tarafının ölçme ve değerlendirme sınavı, damat beyin suratını ekşitirken geri kalan herkesin yüzünde kocaman bir kahkaha...

Düğün Mekanında Oturma Düzeni

Evliliğe giden yolun en önemli kilometre taşlarından birisi olan düğün irili ufaklı pek çok detaya sahiptir. Ağız tadıyla bir düğün yapıp herkesi memnun etmek...

Düğün Günü Planlaması

Düğün Türk milleti olarak en çok yaptığımız birkaç organizasyondan birisi. Bu işi çok ciddiye alıyoruz. Hayatımda bir defa! şeklinde kutsallaştırıyoruz. Bununla kalmayıp onbinlerce bazen...