Ana Sayfa Evlilik Çocuğum Yemek Yemiyor

Çocuğum Yemek Yemiyor

Çocuğum yemek yemiyor eyvah küçük kalacak eyvah çocuğum yetersiz besleniyor gibi cümleler yeni anne olmuş kişilerin kabusudur. İştahsızlık pek çok annenin ortak sorunu. Türk olmanın getirdiği çocuğun ağzına yemek tıkama huyu da eklenince yemek yemeyen çocuklara sahip anneler dertten kederden yerinde duramıyor.

Peki çocuklar neden yemek yemez ?

Aslında bu sorunun tek ve basit bir cevabı yok. Her çocuğun yemek yememesinde farklı sebepler olabilir. Bebekler doğumla beraber eğer bir sorun yoksa yeme yani emme refleksiyle doğarlar. Çocuk eğer sağlıklı ve bir problemi yoksa acıktığı sürece emmek ister. Lakin doğumdan itibaren anne olarak bu dengeyi bozarsanız sıkıntı baş gösterebilir.

1- Acıkmamış olabilir

Belki biraz komik bir cevap gibi dursa bile akla gelen ilk izmir escort
ve en mantıklı seçenek budur. Çocuğunuz eğer yemek yemiyorsa bunun ana sebebi çocuğun acıkmamış olmasıdır. Zorlamak ısrarla yedirmeye çalışmak çocuğun üzerinde baskı kurmak olumlu sonuç vermez. Aksine çocuğun inat etmesine yahut o an yemeği yiyip daha sonra size karşı tavır almasına sebep olur. Hatta hayatı boyunca o yemeğe ön yargı ile yaklaşmasına bile sebep olabilirsiniz.

2- Sevmediği Yemek Olabilir

Çocuk acıkmış olsa bile eğer sevmediği bir yemek ile karşılaşmışsa yememe refleksi gösterebilir. Çocukluktan itibaren zorlayarak yemek yedirmeye çalışmak ters tepecek ve evladınız ileri ki yaşlarında da o yemeği sevmeyecektir. üzerine gitmeyin. Anlayışlı yaklaşın ancak sürekli olarak ona sevdiği ve zararlı olan yiyecekleri de yedirmeyin.

3- Duygusal problemi olan çocuklar yemez

Nasıl ki yetişkin insanlar bazı problemler karşısında yemeden içmeden kesilir aynı şekilde bazı çocuklarda bu tepkiyi verebilir. Çocuk henüz kendini net olarak ifade edebilecek yaşta olmadığı için sizlere bu sorunu anlamada büyük iş düşüyor. Doğru olan çocuğun yeme içmeden kesilmesine sebep olan duygusal sıkıntıyı ortadan kaldırmaktır. Ağzına zorla yemek vermek çocuk beslenmesi için doğru bir davranış değildir.

4- İstediği şeyi yaptırmak için uğraşabilir

Bazı çocuklar anne babalarından talep ettikleri şeyler yerine getirilmeyince akıllarınca yemek yememe yöntemine başvurabilirler. Bu çok olağan bir durum. Bir nevi iş yerinde greve gitmek gibi bir olaydır. Fazla büyütmeden konuyu çözmenizde fayda var. Ancak sürekli olarak onun bunu koz olarak kullanmasına da izin vermeyin. Acıkan çocuk göir.nülsüz de olsa yiyecektir. Burada size düşen grev kırıcılığı en soft şekilde yürütmektir.

Çocuğun doğru ve yeterli beslenmesi fiziksel ve zihinsel gelişimi açısından oldukça önemlidir. Yukarıda yazılan sebepler yemek yememesine dair sıkça görülen sorunlardan bir kaçıdır. Eğer çocuğunuzun yemek yememesi çok ileri seviyedeyse mutlaka bir doktora başvurup uzman yardımı almalısınız.

Ancak şu eleştiriyi yapmadan geçmek doğru olmaz. Türk anneleri çocuklarını yemek konusunda fazla sıkıştırıyorlar. Yapısı gereği çocuklar bu duruma reaksiyon gösteriyor. Bebekler kusuyor biraz daha büyük çocuklar ise yemek yememek için kaçıyor, ağlıyor yahut kavga dövüş yemek yiyerek hayatı size de zehir ediyor. Bu durumun önüne geçmek için çocuğunuz eğer sağlığını tehlikeye sokacak seviyede yemek yememezlik yapmaz sadece basit iştahsızlık belirtileri gösterirse onu azıcık rahat bırakmakta fayda var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

COVİD-19’un Düğün Sektörüne Etkisi

Coronavirüs salgını ülkemizde ortaya çıkalı yaklaşık 3 ay oldu. İlk vakanın açıklanmasının hemen ardından başta okullar olmak üzere insanların toplu halde birlikte bulunacakları her...

Yeni Evli Çift Aktiviteleri

Tanışma, sevme, sevgililik, ailelerin tanışması, isteme, söz, nişan, kına, düğün ve bitti! Masallar genelde mutlu sona ulaşılınca biter lakin bu işin sonrası da vardır....

Düğün Takılarının Değerlendirilmesi

Altın, dolar, euro, Türk lirası... Düğünlerimizde herkes kendi bütçesine ve yakınlığına göre çiftlere bir şeyler takar. Bu takılar ile çiftler bazen borç öder bazen...

Evlilikte Bütçe

Çok klişe bir girizgah olacak ama gerçek şu ki; evlilik iki kişinin hayatlarını birleştirmesidir. Hayat maddi manevi pek çok alandan müteşekkil. Para konuları da...

Düğün Kavgaları

Düğün denilince akla bazı anahtar kelimeler gelir. Bunlar; çalgı, çengi, süslenme, oynama, masraf, dedikodu, akraba, gelin, damat, pasta, limonata ve benzeri şeylerdir. Ancak özellikle...